Sherlock 2010 me Titra Shqip

Sherlock 2010 me Titra Shqip

Jul. 25, 2010
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Sezone dhe episode

1Sezoni 1 Jul. 25, 2010
2Sezoni 2 Jan. 01, 2012
3Sezoni 3 Jan. 01, 2014
4Sezoni 4 Jan. 01, 2017

Regjizori

Mark Gatiss
Regjizori

Aktorët

Benedict Cumberbatch isSherlock Holmes
Sherlock Holmes
Martin Freeman isJohn Watson
John Watson
Una Stubbs isMrs. Hudson
Mrs. Hudson
Rupert Graves isDI Greg Lestrade
DI Greg Lestrade
Louise Brealey isMolly Hooper
Molly Hooper
Mark Gatiss isMycroft Holmes
Mycroft Holmes
Andrew Scott isJim Moriarty
Jim Moriarty
Amanda Abbington isMary Morstan
Mary Morstan

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

Frymëzuar lirshëm nga personazhi i krijuar nga Arthur Conan Doyle, Sherlock është një serial televiziv britanik që interpreton aventurat e Sherlock Holmes dhe doktorit besnik John Watson në një mënyrë moderne, duke i vendosur ato në Londrën bashkëkohore.

 

Sherlock 2010 me Titra Shqip – Për çfarë flet?

Sherlock Holmes, si personazhi i shpikur nga Arthur Conan Doyle, është një detektiv ose më mirë konsulent hetues, siç i pëlqen ta përcaktojë vetveten. Një njeri i kulturuar, brilant, inteligjent dhe një adhurues i hetimit shkencor, ai jeton vetëm në shtëpinë e tij në Londër në 221B Baker Street derisa vjen shoku i tij i ri i dhomës, John Watson, një mjek që kthehet nga lufta në Afganistan, i cili do të bëhet shoku dhe bashkëpunëtori i tij në zgjidhjen e çështjeve më intriguese hetimore në qytet.

Në fakt, Sherlock është vazhdimisht në kërkim të mistereve për t’u zgjidhur dhe për t’i gjetur ato ai është gjithashtu në kontakt me policinë e Londrës, personalisht me Lestrade, për të cilin ai fiton besim gjithnjë e më të madh përballë sasisë së çështjeve që ai arrin të zgjidh

Kur ai identifikon rastin më stimulues të momentit, fillohet hetimi, në të cilin Watson merr pjesë si pjesë aktive e ekspertizës së tij mjekësore dhe ushtarake, ashtu edhe si një ‘pasqyrë’ e vazhdueshme për reflektimet e Sherlock. Në fakt, Holmes është mësuar të derdhë vëzhgimin e tij të përpiktë, të përpiktë dhe pothuajse të pamundur të realitetit dhe të elementeve të disponueshëm në monologje reale që do të ishte zyrtarisht një dialog me Watson, por në të vërtetë ato janë linja shumë të gjata të ndërthurura me disa sqarime të shkurtra. Sidoqoftë, kontributi i Watson nuk është vetëm i një homologu të heshtur. Megjithëse shpesh i zhgënjyer dhe i poshtëruar nga shënimet sarkastike dhe mendjemadhëse të Holmes, ai di të japë një kontribut të rëndësishëm në përparimin e hetimeve, si dhe të jetë veçanërisht i dobishëm në kontakt me botën e jashtme, këto janë të gjitha ato situata që kërkojnë takt dhe ndjeshmëri, aftësitë. nga të cilat Holmes nuk është plotësisht i lirë.

Ka shumë ndryshime në krahasim me romanet dhe tregimet e Conan Doyle, duke filluar me faktin se të dy protagonistët i referohen njëri-tjetrit duke përdorur emrin dhe jo mbiemrin, zgjedhje që natyrshëm reflektohet edhe në titullin e serisë.

Dy krijuesit e Sherlock, Steven Moffat dhe Mark Gatiss, të dy vijnë nga adaptimi i veprave të një mjedisi viktorian. Gjatë xhirimeve të shumta të Doctor Who me titra shqip në Cardiff, të dy u takuan disa herë dhe filluan të hipotezojnë shkrimin e një serie kushtuar Sherlock Holmes në një kontekst bashkëkohor, por pa vendosur vërtet asgjë. Kur, disa kohë më vonë, ata të dy u gjendën në një ceremoni çmimesh në Monte Carlo, ata filluan të mendonin seriozisht falë kontributit të Sue Vertue, producentes dhe gruas së Moffat (i shqetësuar se dikush mund ta hidhte idenë prej tyre) rreth asaj se si ta realizojmë atë.

Seriali, fillimisht i konceptuar në episode prej 60 minutash, në përputhje me mesataren e produkteve televizive, u shndërrua më pas në një lloj koleksioni të filmave artistikë, pasi që tre sezonet prej të cilave aktualisht është i kompozuar janë të tre episodet për rreth 90  minuta . Përveç nëntë episodeve, ekziston një mini-episod që lidh midis sezonit të dytë dhe të tretë dhe më 1 janar 2016 u transmetua një episod i veçantë që lidh me të katërtin te cilin mund ta gjeni këtu: Sherlock: The Abominable Bride 2016 me Titra Shqip, xhirimi i të cilit filloi në 4 prill 2016 dhe transmetimi i të cilit është planifikuar për vitin 2017.

Megjithëse përshkohet nga nën-komplote të dukshme që vazhdojnë gjatë episodeve të ndryshme, megjithatë, me këtë lloj zgjedhje strukturore secili episod përfundon praktikisht në vetvete dhe mund të shihet, në teori, pavarësisht nga të tjerët.

Stili i serialit pasqyron synimet e një riinterpretimi bashkëkohor të mjedisit viktorian: si personazhi i Conan Doyle, Sherlock përdor të gjitha mjetet e mundshme dhe të imagjinueshme për të hetuar, duke përdorur padyshim gjithçka që mund të ofrojë teknologjia moderne, nga celularët në GPS deri te internet. Për prodhimin dhe zgjedhjen e regjisorit, teknologjia pastaj përzihet me xhirimet, për shembull, tekstet e sms-ve të dërguara dhe të marra nga Sherlock shfaqen në kohë reale të mbivendosura në imazhe. Por një tipar i veçantë i serisë konsiston në paraqitjen grafike të zbritjeve të detektivit: kur nga vëzhgimi i pastër ai identifikon një përmbytje detajesh, nëse ato i referohen një personi, një ngjarjeje, një krimi, shpjegimet e tij marrin formë në ekran imazhet filloni të mbusheni me titra, indikacione, pothuajse shënime, sikur të ishte një prezantim ose një broshurë udhëzimesh; në këtë mënyrë shikuesi ndihmohet të ndjekë monologun e Sherlock, gjithmonë i rrëmbyeshëm dhe gjithmonë i deklaruar me një shpejtësi ekstreme që e bën atë pothuajse të pakuptueshëm.

Ju urojmë shikim të kendshëm të këtij seriali me titra shqip shumë të bukur.

Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Sherlock 2010 me Titra Shqip
Titulli origjinal Sherlock
Vlerësimi TMDb 8.4 3,004 vota
Transmetuar në dt: Jul. 25, 2010
Përfunduar në dt: Jan. 15, 2017
Sezone 4
Episodet 12
Kohëzgjatja mesatare 90 minuta
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Yasuke 2021
Innocent 2017
Dan Brown’s The Lost Symbol (2021) me Titra Shqip
Summertime (2020) me Titra Shqip
Waco (2018) me Titra Shqip
Invincible 2021
Bodyguard 2018
Your Honor 2020
Locke & Key (2020) me Titra Shqip
Godfather of Harlem 2019 me Titra Shqip
Dopesick (2021) me Titra Shqip
Arrow (2012) me Titra Shqip