Chernobyl 2019

Chernobyl 2019

May. 06, 2019
Vlerësimi juaj: 0
9 1 votë

Sezone dhe episode

1Sezoni 1 May. 06, 2019

Regjizori

Craig Mazin
Regjizori

Aktorët

Jared Harris isValery Legasov
Valery Legasov
Stellan Skarsgård isBoris Shcherbina
Boris Shcherbina
Emily Watson isUlana Khomyuk
Ulana Khomyuk
Paul Ritter isAnatoly Dyatlov
Anatoly Dyatlov
Jessie Buckley isLyudmilla Ignatenko
Lyudmilla Ignatenko
Adam Nagaitis isVasily Ignatenko
Vasily Ignatenko
Sam Troughton isAlexandr Akimov
Alexandr Akimov
Robert Emms isLeonid Toptunov
Leonid Toptunov
Con O'Neill isViktor Bryukhanov
Viktor Bryukhanov
Adrian Rawlins isNikolai Fomin
Nikolai Fomin

Video trailer

Përshkrimi i Filmit

33 vjet pas një prej aksidenteve më të rënda të shkaktuara nga puna e bërë nga njeriu, Çernobili rindërton ngjarjet duke filluar nga nata e katastrofës bërthamore në Ukrainë: një thriller dramatik, një garë me kohën me shpresën për të dalë nga e pashmangshmja.

 

Chernobyl 2019 me titra shqip – Për çfarë flet?

Çernobili, një qytet tani i shkretë në veri të Ukrainës, dikur ishte një qendër e rëndësishme industriale dhe tregtare. Fatkeqësisht, emri i tij tani është i lidhur në mënyrë të pazgjidhshme me aksidentin e rëndë bërthamor të vitit 1986 që shkaktoi vdekje dhe sëmundje dhe shndërroi qytetin dhe zonën përreth në një vend tmerrësisht të ndotur për shekujt që do të vijnë. Një ngjarje që tronditi gjithë njerëzimin. Por a mund të ishte parandaluar kjo katastrofë ose, të paktën, mund të ishte përmbajtur?

Kjo është pyetja që frymëzon Chernboyl me titra shqip, një miniserial që gjurmon momentet tragjike në një vizion imagjinar të paparë, duke mbajtur qartë tone të errëta dhe dramatike.

Çernobili nuk është një serial horror por mund ta tmerrojë shikuesin edhe më shumë pa pasur nevojë për demonë ose krijesa të liga, por duke përdorur mjetin më të fuqishëm që ka në dispozicion: e vërteta. Seriali në fakt është një rrëfim i gjallë dhe i hollësishëm i katastrofës, i ekspozuar fillimisht sikur të ishte një thriller, duke u bërë gjithnjë e më kaotik ndërsa përparimi i pashmangshëm. E vërteta rindërtohet me vëmendje të përpiktë, në një përpjekje për të rigjetur dhe analizuar katastrofën, duke theksuar se si dhe pse ndodhi dhe duke theksuar historitë e heronjve që rrezikuan jetën e tyre për të shkatërruar katastrofën.

Në të njëjtën kohë, bëhen intriga midis atyre që dëshirojnë të përpiqen të fshehin të vërtetën dhe atyre që do të bëjnë gjithçka për ta nxjerrë në dritë. Çernobili është në fakt përrallë e historive personale dhe intime, të tilla si Lyudmilla Ignatenko (Jessie Buckley), gruaja e një zjarrfikësi të kontaminuar, por edhe e komploteve, si në rastin e Ulana Khomyuk (Emily Watson) dhe Valerij Alekseevi Legasov (Jared Harris) ), fizikantë bërthamorë të angazhuar për zgjidhjen e misterit që çoi në katastrofë, të cilët përplasen me ata që janë përpjekur të fshehin një sekret të tmerrshëm.

 

Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Chernobyl 2019
Titulli origjinal Chernobyl
Vlerësimi TMDb 8.5 3,107 vota
Transmetuar në dt: May. 06, 2019
Përfunduar në dt: Jun. 03, 2019
Sezone 1
Episodet 5
Kohëzgjatja mesatare 70 minuta
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

The Innocent (2021)
Godfather of Harlem 2019 me Titra Shqip
Titans (2018) me Titra Shqip
Tell Me a Story 2018
Stargirl 2020 me Titra Shqip
Squid Game (2021) me Titra Shqip
Lupin 2021 me Titra Shqip
Camelot 2011
Terminator: The Sarah Connor Chronicles 2008
Narcos (2015) me Titra Shqip
Bodyguard 2018
You (2018) me Titra Shqip