Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 3 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.so
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
The Pianist 2002

The Pianist 2002

Muzika ishte pasioni i tij. Mbijetesa ishte kryevepra e tij.Sep. 17, 2002UK150 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
6 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, Wladyslaw Szpilman – një pianist i njohur hebre – arrin t’i shpëtojë dëbimit. Kështu ai e gjen veten në geton e Varshavës, brenda së cilës ndan vuajtjet dhe luftimet heroike të banorëve. Një oficer nazist që e do muzikën e tij vendos ta ndihmojë dhe e lejon të vazhdojë të jetojë …

 

Shënim për filmin:- The Pianist 2002 me Titra Shqip

Historia shfaq fytyrën e saj më të keqe në pjesën e parë, dhe Polanski merr kreshendon e mosbesimit, pasigurisë, kolaboracionizmit, dëshpërimit; syri i tij kap, shpesh nga një distancë, momente tmerri (vetëm një i afrohet vërtet: fëmija i mbërthyer në vrimën e murit që ndan geton nga qyteti) dhe figurina surrealiste të një njerëzimi që gjithsesi dëshiron të mbijetojë.

Vetëm rrallë fillon një lëvizje e gjerë e makinave, për të na kthyer dimensionin – të jashtëzakonshëm – të ngjarjes (ura mbi rrugën që kalon geton, çantat e hebrenjve të braktisur në rrugë, kukulla që shoqëron Wladyslaw mbi muri dhe tregon Varshavën e shkatërruar).

Makthi, gjithnjë e më i vetmuar dhe i tmerrshëm, fillon kur protagonisti mbyll çeljen e platformës së kafesë pas tij. Aty fillon udhëtimi i një qiramarrësi të ri në katin e tretë: i gjuajtur, i spiunuar, i tradhtuar, në një ferr personal, ku as kalimi i kohës nuk ka më rëndësi. Pjesa e dytë e filmit është e bukur dhe tronditëse; por e para është që na çon atje me vetëdijen se e gjithë kjo ka ndodhur vërtet.

The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
The Pianist 2002
Titulli origjinal The Pianist 2002 me Titra Shqip
Vlerësimi IMDb 8.5 745,411 vota
Vlerësimi TMDb 8.4 6,314 vota

Regjizori

Aktorët

Adrien Brody isWładysław 'Władek' Szpilman
Władysław 'Władek' Szpilman
Thomas Kretschmann isCaptain Wilm Hosenfeld
Captain Wilm Hosenfeld
Ed Stoppard isHenryk Szpilman
Henryk Szpilman
Julia Rayner isRegina Szpilman
Regina Szpilman
Jessica Kate Meyer isHalina Szpilman
Halina Szpilman
Wanja Mues isSS Slapping Father
SS Slapping Father
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Riding With Sugar (2020)
The Hater (2020)
Before the Fire (2020)
Palmer (2021)
Barbershop 2002
Villain (2020)
Pagglait 2021
Night of the Sicario 2021
Prom Night 2008
The Cooler (2003)
To All the Boys: Always and Forever 2021
A Man Apart (2003) me Titra Shqip