Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 37 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.la
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip

Një unazë për t'i sunduar të gjithëDec. 18, 2001New Zealand179 Min.PG-13
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Sauron, Zoti i Errët i Mordorit, ka humbur në betejë – më të fortën nga njëzet Unazat e Fuqisë, e aftë për të dominuar të gjithë të tjerët – dhe ka ndërmend ta rimarrë atë: prandaj ai lëshon forcat e së Keqes kundër Kompanisë së Nëntë, e cila në vend të kësaj ajo dëshiron të shkatërrojë Unazën duke e hedhur atë në Humnerën e Fatit …

 

 

Shënim

Një sipërmarrje titanike, për të përshtatur tre librat e Tolkienit “Zoti i unazave” pa humbur pasurinë e tyre narrative dhe pa e shndërruar atë në një përrallë ose një traktat mbi mitologjinë keltike. Kjo do të thotë, duke ruajtur zemrën, pasionin, aventurën, tmerrin, nderin, ndjenjën e tejmbushur të fantastikës. Por Peter Jackson, të paktën nga ajo që duket nga filmi i parë i trilogjisë, e bëri atë, ai fitoi bastin kundër të cilit aftësia e një animatori si Ralph Bakshi kishte thyer gjithashtu, në 1978 me versionin e tij të të gjithë trilogjisë. Aty ku vizatimet e Bakshit humbën misterin e tyre, imagjinata e Xheksonit ringjall ëndrrat dhe makthet e varrosura në kujtimet e fëmijërisë dhe u jep atyre mish dhe emocione. Filmi i kthen fantazisë kinematografike gjithë frymën që abuzimi me efektet speciale dukej se i kishte hequr. Këto efekte speciale nuk shihen, ose të paktën nuk abuzojnë me përsosmërinë e arritur, por duket se kërkojnë një lidhje instiktive me naivitetin e efekteve të së shkuarës. Në të paktën dy skena (beteja nëntokësore kundër Troll dhe shfaqja e dy statujave gjigante të mbretërve të njerëzve), Jackson i referohet drejtpërdrejt Ray Harryhausen. Jackson i kthen arketipet e tij në përrallë: një e keqe insinuuese e aftë të gërryejë gjithçka dhe një të mirë që është e vështirë të pushtohet. Filmi fitoi katër Oskar: Fotografia më e mirë, Efektet vizuale më të mira, Grimi më i mirë dhe Muzika.

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring (2001) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Vlerësimi IMDb 8.8 1,730,195 vota
Vlerësimi TMDb 8.4 19,716 vota

Regjizori

Peter Jackson
Regjizori

Aktorët

Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Sniper: Special Ops 2016
Skyfall (2012) me Titra Shqip
UFO (2018) me Titra Shqip
Rush (2013) me Titra Shqip
The Vindicator (2020)
Wicked (2021) me Titra Shqip
The Hobbit: The Battle of the Five Armies (2014) me Titra Shqip
The Survivalist (2021) me Titra Shqip
Bartkowiak (2021) me Titra Shqip
Suicide Squad (2016) me Titra Shqip
Casino Royale 2006 me Titra Shqip
We Can Be Heroes (2020)