Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 30 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.la
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
The Exorcist (1973) me Titra Shqip

The Exorcist (1973) me Titra Shqip

Diçka pothuajse përtej të kuptuarit po i ndodh një vajze në këtë rrugë, në këtë shtëpi ... dhe një burrë është dërguar si mundësi e fundit. Ky njeri është Ekzorcisti.May. 31, 1973United States122 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
0 0 vota

Përshkrimi i Filmit

Regan MacNeil dymbëdhjetë vjeçare, vajza e aktores së njohur Chris, fillon të tregojë shenja të pazakonta të çekuilibrit: zhurma të dhunshme vijnë nga dhoma e saj, bëhet histerike dhe torturohet nga ëndrrat e tmerrshme. Për më tepër, një mik regjisor i familjes gjendet i vdekur pasi ka qenë vetëm me të. Mjekët që po e trajtojnë atë e deklarojnë veten të pafuqishëm përballë manifestimeve shumë të çuditshme të Regan, duke arritur deri aty sa të supozojnë se vajza është “pushtuar” nga forcat e jashtme. Për këtë është e bindur edhe nëna e saj, e cila e thërret një prift për ta vizituar: por kur fetari bëhet viktimë e të Keqit që banon në trupin e Regan, ai duhet të drejtohet tek një ekzorcist i vërtetë, i cili angazhohet në një natë epike beteje me djallin.

 

 

SHËNIM

Me daljen e tij në 1973, filmi menjëherë u bë një blockbuster dhe ngjalli debat të nxehtë: teologjikisht shumë korrekt, megjithatë, ai u kritikua për realizmin e tepruar të sekuencave të posedimit, të gjykuar nga disa ekstrem dhe nga të tjerët qesharak. Historia, e shkruar nga William Peter Blatty nga një prej romaneve të tij, është një kreshendo narrative shumë e fortë, e vënë në skenë sipas kanuneve tipike të “zbulimit”; polemika të shumta, megjithatë, u provokuan nga gjuha skatologjike e përdorur nga djalli gjatë “epifanive” të tij. Ndërtimi i pezullimit përcaktohet gjithashtu nga kolona muzikore, e dominuar nga tema shqetësuese e marrë nga “Tubular Bells” nga Mike Oldfield. Filmi kishte tetë nominime, por fitoi vetëm dy Oskar (skenar dhe tingull).

The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
The Exorcist (1973) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Exorcist
Vlerësimi IMDb 8 368,233 vota
Vlerësimi TMDb 7.7 5,664 vota

Regjizori

Aktorët

Ellen Burstyn isChris MacNeil
Chris MacNeil
Linda Blair isRegan Teresa MacNeil
Regan Teresa MacNeil
Max von Sydow isFather Lankester Merrin
Father Lankester Merrin
Lee J. Cobb isLt. William F. Kinderman
Lt. William F. Kinderman
Kitty Winn isSharon Spencer
Sharon Spencer
Jack MacGowran isBurke Dennings
Burke Dennings
Jason Miller isFather Damien Karras
Father Damien Karras
William O'Malley isFather Joseph Dyer
Father Joseph Dyer
Barton Heyman isDr. Samuel Klein
Dr. Samuel Klein
Peter Masterson isDr. Barringer
Dr. Barringer
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Butchers (2021)
Fear of Rain 2021
Evil Dead 2013 me titra shqip
Venom (2005) me Titra Shqip
False Positive (2021) me Titra Shqip
Till Death (2021) me Titra Shqip
Paranormal Activity (2007) me Titra Shqip
Escape Room: Tournament of Champions (2021) me Titra Shqip
Shark in Venice 2008 me Titra Shqip
Son 2021
Escape Room (2019) me Titra Shqip
Sound of Violence (2021)