Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 52 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.so
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip

The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip

The untold story begins.Jun. 23, 2012United States136 Min.PG-13
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Peter Parker, një student i shkollës së mesme, i braktisur që humbi prindërit e tij, dhe u rrit me xhaxhallarët e tij Ben dhe Mary. Ndërsa jetonte dashurinë e tij të parë për shoqen e tij të shkollës Gwen, ai zbulon një çantë nga babai i tij që ngre tek ai shumë dyshime për vdekjen e prindërve të tij. Kërkimi i së vërtetës e çon atë në laboratorin e Dr. Connors, një ish partner i babait të tij.

 

Disa fjalë me shumë:

The Amazing Spider-Man, prequel / reboot i trilogjisë së Sam Raimi, paraqet një pjesë të panjohur të jetës dhe personalitetit të Peter Parker, një nga personazhet më të njohur në universin e librave komikë. Thelbi i historisë së filmuar nga regjisori Marc Webb (500 ditë së bashku) është eksplorimi i pasojave psikologjike dhe emocionale që bien mbi Parkerin e ri pas humbjes së prindërve të tij: me pak fjalë, Njeriu Merimangë i Mrekullueshëm preferohet si histori e një djali që shkon në kërkim të lajmeve për babanë e tij dhe i cili në vend të kësaj përfundon duke zbuluar veten.

Për të krijuar ndjeshmëri midis personazhit dhe audiencës, Webb vendos të fillojë historinë me Parker në moshën 7 vjeç, duke u takuar me të para se prindërit e tij ta lënë dhe t’i besohet xhaxhallarëve të tij May dhe Ben dhe pastaj të përqendrohet në psikikën e jetimit të vogël dhe të kuptojë se cilët faktorë ndikojnë në jetën e tij të re.

Fakti që prindërit janë zhdukur në mënyrë misterioze e ndërlikon më tej situatën dhe e bën personazhin edhe më të etur për të gjetur përgjigje për një mijë pyetjet që ai shtron. Adoleshenti Peter Parker është pak më ndryshe se zakonisht: ai është gjithmonë i margjinalizuar, por është i zgjuar, i hidhëruar. Ai është lloji i djaloshit që i largon të tjerët përpara se të kenë një shans të largohen ose të ndahen prej tij.

Gjithçka që i ndodh, përfshirë edhe kafshimin e merimangës që e kthen atë në Njeri-merimangë, është pasojë e nevojës së tij për të ditur se çfarë i ka ndodhur babait të tij, e nevojës së tij për të mbushur një boshllëk. Në këtë mënyrë, është sikur Peter të marrë një rol aktiv në shndërrimin e tij në Spider-man, duke u përpjekur të maksimizojë fuqinë e marrë.

 

Karakteri i Gwen Stacy, në vend që të jetë dashuria e parë e Parker, është lidhja e tij e parë me botën reale përreth tij. Marrëdhënia midis Peter dhe Gwen është shumë e ndryshme nga marrëdhënia që më vonë Peter do të ketë me të dashurën e tij historike Mary Jane: ndërsa Mary Jane bie në dashuri me Spider-man, Gwen bie në dashuri me Peter Parker, pikat e forta dhe të dobëta të tij.

Gwen është e sigurt në vetvete dhe intelektualisht rivalja e saj, si dhe është vajza e kapitenit Stacy, shefit të policisë që gjuan Spider-Man. Pavarësisht nga ndërlikimet e ndryshme, marrëdhënia e tyre bazohet në ndershmëri të ndërsjellë emocionale: Gwen është i vetmi person që e njeh Piter plotësisht dhe, për këtë arsye, ata ndajnë një intimitet që nuk kanë pasur kurrë më parë me të tjerët.

 

Në vend të kësaj, Dr. Curt Connors përfaqëson lidhjen e fundit që Peter ka me babanë e tij. Ish-partneri i babait të tij, Connors është i vetmi me informacione mbi atë që ka ndodhur në të kaluarën dhe pse jeta e Peter evoluoi në atë mënyrë.

Marrëdhënia që krijohet midis Peter dhe Connors e tejkalon atë që ekziston midis Connors dhe babait të Peter. Të dy ndajnë mungesën e diçkaje dhe shndërrimi në anti-heroin Lizard është për Connors shprehja e dëshirës për të mbushur një boshllëk: i konsumuar plotësisht nga puna e tij në fushën e gjenetikës, Connors nuk dëshiron asgjë tjetër përveçse të rifitojë krahun që humbi. Ashtu si me të gjithë anti-heronjtë në librat komike, ai është një anti-hero njerëzor me të meta të vërteta: i tradhtuar nga Zoti, ai kërkon përgjigje në shkencë, ku hedh nevoja dhe ankthe, dhimbje dhe patetizëm.

 

NJU JORKU I SPIDER-MAN

Në universin Spider-Man, qyteti i New York-ut gjithmonë ka luajtur një rol kryesor. Projektuesi i produksionit Michael J. Riva, i cili ndërroi jetë pak para se të përfundonte xhirimi, vendosi ta bëjë atë një qytet në një shkallë njerëzore, në gjendje të pasqyrojë gjendjet e tij të humorit: New York ndryshon lëkurën e saj në varësi të Peter Parker është i lumtur apo i vetëm dhe i izoluar. Eksterierët e filmit u xhiruan në Universal Studios ‘New York Street, të rinovuar pas zjarrit që i shkatërroi ata në 2008.

Për ta bërë setin edhe më real, më shumë se 2,000 postera ishin ngjitur në llambat e rrugës, kutitë e postës dhe rrugicat, ndërsa çamçakëzët, mbeturinat dhe pëllumbat e rremë ishin vendosur në rrugë.

18 stilistë dhe dekorues punuan për javë të tëra për të instaluar vitrinat e dyqaneve, galeritë e artit, restorantet, stendat e gazetave dhe baret për të rikrijuar atmosferën e rrugëve të qytetit. Përtej Rrugës së Nju Jorkut, filmi gjithashtu kërkoi vende të tjera për të cilat u përdorën edhe disa sete të jashtme, gjithnjë që i përkisnin Universal Studios.

Për një skenë shpëtimi, duhej të zhvillohej një urë gati 90 metra e gjatë, në të cilën makinat dhe automjetet e gjenin veten objekt të tërbimit të Lizard. Siç kërkonte historia, ambientet e brendshme në vend të kësaj paraqesin kontraste të forta duke inskenuar dy universe të ndryshme siç është lagjja e Queens, ku Parker rritet me prindërit e tij në një ambient intim dhe qetësues dhe më pas e gjen veten në një shtëpi më të varfër kur e gjen veten vetëm, dhe selia e OsCorp, një kullë me mbi 1300 metra katrorë, xhami i zi i të cilit mbizotëron në qiellin e Manhatanit përplaset me ambientet e brendshme të bardha.

Për t’i dhënë më shumë realitet imazheve, ekuipazhi përfundoi xhirimet në New York-un e vërtetë, ku u xhirua një sekuencë e gjatë në të cilën Spider-man (ose, më mirë, kukulla nëntë metroshe u zhvendos nga një çikrik me motor dhe u bë posaçërisht për skenën) ) lëvizi midis shtyllave të larta 24 metra për t’i shpëtuar trafikut dhe policisë.

 

KOSTUMI I SPIDER-MAN

Krijimi i një Spider-man të ri do të thoshte gjithashtu krijimin e një veshje të re skenike dhe lëshues të rinj për rrjetat. Projektuesi i kostumeve Kym Barnett u përpoq të përsoste një kostum që Peter Parker krijon vetë në histori, duke theksuar fizikun e dobët të heroit.

Ideja fillestare është që Parker krijon kostumin e tij falë përdorimit të një kompjuteri dhe për pasojë edhe kostumi i përdorur u krijua falë një programi që, duke punuar në trupin e aktorit Andrew Garfield, kaloi linjat e ndryshme në mënyrë që të krijonte forma gjeometrike të dukshme nga çdo kënd. Kostumi mbi të cilin kemi punuar është frymëzuar nga uniformat e atletëve të Lojërave Olimpike Dimërore dhe çiklistëve, të bëra prej materialeve të lehta dhe të zgjatshme.

Nga ana tjetër, lentet e maskës u prodhuan nga një kompani që krijon syze dielli për ushtrinë amerikane dhe NASA, ndërsa maska ​​ishte bërë prej xhami optik blu dhe e mbuluar në një model ari në formë gjashtëkëndore.

Meqenëse Peter krijon lëshuesit e tij të rrjetave në bodrumin e xhaxhait të tij duke marrë informacion nga interneti, Kym Barnett donte t’i bënte ata shumë realist duke marrë frymëzim nga orët me rripa të gjerë prej lëkure dhe me një mbulesë plastike për të mbrojtur vrimat.

 

EFEKTET VIZUALE REALE

Për ta bërë historinë sa më realiste, regjisori Marc Webb ka zgjedhur të përdorë sa më shumë elementë të botës reale dhe të përdorë efekte të veçanta vizuale vetëm kur është absolutisht e nevojshme. Për ta arritur këtë, ai punoi ngushtë me vëllezërit Andy dhe Vic Armstrong dhe djemtë e tyre James dhe Scott, një familje akrobatësh të nivelit të lartë.

Shumë nga skenat e aksionit, jo të krijuara nga kompjuteri, janë shkrepur nga jeta reale, duke përdorur koreografi dhe dizajn inovativ, krijuesi i të cilit është Andy Armstrong, krijues i një metode – e cila shfrytëzon elementë të inxhinierisë së lartë – të aftë për të rritur lëkundjen e çdo lëvizje dhe ta bëjë atë mahnitëse .

Për pjesën e Peter Parker, Andrew Garfield u përgatit vetë duke ndjekur një program të trajnimit fizik intensiv dhe rigoroz – i cili zgjati gjashtë muaj dhe synonte përmirësimin e muskujve, shkathtësinë dhe forcën e trupit – dhe duke iu nënshtruar një monitorimi të vazhdueshëm ushqyes.

Për tre muaj vëllezërit Armstrong e stërvitën atë për akrobaci, me seanca të gjata hedhjesh trampoline, lojëra basketbolli dhe arte marciale. Meqenëse një nga karakteristikat që e bën Spider-man interesant është shpejtësia me të cilën ai lëviz dhe që vjen nga të qenit evolucioni i një merimange të vogël, Garfield ka kaluar shumë kohë duke studiuar lëvizjen e merimangave dhe duke zhvilluar një sjellje të ngjashme me ato. .

 

EFEKTET VISUALE SPECIALE

Jerome Chen, një specialist i shumëfishuar dhe kurator i nominuar për Oskar i Spider-Man i Sam Raimi, kuroi efektet e veçanta vizuale të The Amazing Spider-man. Në bashkëpunim me regjisorin Marc Webb, inxhinierët e Chen dhe Sony Pictures Imageworks punuan për ndërthurjen e skenave të xhiruara nga stuntmen me grafikë kompjuterike, si dhe ripërcaktimin e karaktereve dhe vendndodhjeve (të tilla si 6 Avenue dhe kulmi i kullës OsCorp).

Puna më e vështirë dhe komplekse ishte krijimi i karakterit të Lizard (i cili u shfaq për herë të parë në 1963 në numrin 6 të komikut), mbi 2 e 75 metra i gjatë, muskuloz dhe i fuqishëm. Me një bisht të madh që të kujton të qenit hardhucë, Lizard ka një fytyrë me karakteristika humanoide, e cila është e rëndësishme në lidhjen e tij me alter egon e tij njerëzore, Dr. Connors.

Ekipi i Chen kaloi muaj të tërë duke hulumtuar hardhuca, pamje vizionare të xhiruara në kopshte zoologjike dhe muzeume dhe duke vizituar dyqanet e kafshëve shtëpiake të specializuara në shitjet e zvarranikëve përpara se të projektonte një “monstër” që regjisori Marc Webb donte të dukej si dragonjtë Komodo.

Nga ana tjetër, lëvizjet e fytyrës dhe syve të Lizard janë ato që zbulohen nga aktori Rhys Ifans (interpretuesi i Doctor Connors). Shpesh për luftimet me Spider-man, Lizard u bë “i vërtetë” falë një stuntman – mbi 2 metra i gjatë – i veshur me një kostum të zi, lehtësisht i lëvizshëm në post-prodhim. Ekipi i Chen gjithashtu meriton merita për të bërë realiste edhe amputimin e krahut të Dr. Connors.

The Amazing Spider-Man u xhirua në 3D, një medium i mëtejshëm që lejon audiencën të zhyten në histori dhe të shohin botën përmes syve të Spider-man, duke krijuar një intimitet të fortë me karakterin dhe ndjenjën e lëvizjes në hapësirë ​​dhe fluturimit. përtej qiejve të Manhatanit. Më shumë se 3D, regjisori Marc Webb preferon ta quajë atë “3V”, nga gërmat e para të tre faktorëve ku ai donte të përqendrohej: shpejtësia, vëllimi dhe marramendja (velocity, volume, vertigo).

 

Shënim:

Edhe pse nuk mungojnë shakatë, mungesa e personazheve komikë e bën gjithçka më të errët dhe ne jemi dëshmitarë të tragjedive të ndryshme. Mbase shumë, aq sa zia për vdekjen e xhaxhait të tij pothuajse ka kaluar. Elementi kursimtar është historia e dashurisë, më e suksesshme se ajo e Raimit. Lizard më pak bindës, personaliteti i dyfishtë i të cilit mbetet potencial i paplotësuar. Në anën e veprimit, Webb e kalon provën me lehtësi.

The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
The Amazing Spider-Man (2012) me Titra Shqip
Titulli origjinal The Amazing Spider-Man
Vlerësimi IMDb 6.9 568,226 vota
Vlerësimi TMDb 6.6 12,917 vota

Regjizori

Marc Webb
Regjizori

Aktorët

Andrew Garfield isPeter Parker / Spider-Man
Peter Parker / Spider-Man
Emma Stone isGwen Stacy
Gwen Stacy
Rhys Ifans isDr. Curt Connors / The Lizard
Dr. Curt Connors / The Lizard
Denis Leary isCaptain Stacy
Captain Stacy
Martin Sheen isUncle Ben
Uncle Ben
Sally Field isAunt May
Aunt May
Max Charles isPeter Parker (Age 4)
Peter Parker (Age 4)
Campbell Scott isRichard Parker
Richard Parker
Embeth Davidtz isMary Parker
Mary Parker
Chris Zylka isFlash Thompson
Flash Thompson
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Elite Squad 2007
Ronin (1998) me Titra Shqip
A Good Day to Die Hard (2013) me Titra Shqip
The Boondock Saints II: All Saints Day 2009
Keanu (2016) me Titra Shqip
Loaded (2008) me Titra Shqip
Rush Hour 2 2001
A Writer’s Odyssey 2021
Kate (2021) me Titra Shqip
Virgin Territory (2007) me Titra Shqip
Raiders of the Lost Ark 1981
The Stronghold (2017) me Titra Shqip