Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 50 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.la
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
Minamata (2020) me Titra Shqip

Minamata (2020) me Titra Shqip

Fotografi. Kënaqësi. Dramë. LuftëMar. 13, 2020United Kingdom115 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Pas Luftës së Dytë Botërore, fotografi i luftës W. Eugene Smith është një njeri i shkëputur nga puna dhe shoqëria e tij. Sidoqoftë, një mik i vjetër e bind atë të kthehet në Japoni për të dokumentuar shkatërrimin shkatërrues të komunitetit bregdetar të Minamata, një viktimë e lakmisë së autoriteteve lokale dhe kompanive multinacionale të korruptuara. I armatosur vetëm me kamerën e tij, Smith do të duhet të kapë imazhet për ta bërë historinë të njohur në botë. Megjithëse askush nuk dëshiron ta ndihmojë atë në fillim, ai do të jetë në gjendje të fitojë besimin e komunitetit dhe të kundërshtojë një multinacionale të fuqishme.

 

Disa fjale më shumë rreth filmit: Minamata

Drejtuar nga Andrew Levitas dhe shkruar nga ai me David Kessler, Jason Forman dhe Stephen Deuters, Minamata tregon historinë e vërtetë të fotoreporterit W. Eugene Smith, i cili udhëton në Minamata, Japoni, në emër të revistës Life, për të zbuluar një nga katastrofat më të tmerrshme mjedisore në botë. Gjithçka filloi në New York në 1971 kur, pasi u nderua si një nga fotoreporterët më të talentuar të Luftës së Dytë Botërore, Smith jeton si i vetmuar, i huaj nga shoqëria përreth dhe puna e tij. Një hetim sekret i kuruar nga Robert Hayes, kryeredaktor i revistës Life, e dërgon atë në Minamata, një qytet bregdetar japonez që lufton me shkatërrimet e shkaktuara nga helmimi masiv i merkurit. Është rezultat i neglizhencës së dekadave nga ana e Chisso Corporation, një kompani kimike që lëshoi ​​metilmerkurin në ujërat e zeza. Duke u infiltruar në komunitetin lokal, Smith dokumenton përpjekjet e banorëve për të jetuar me atë që është quajtur sëmundja Minamata dhe për të marrë kompensim si nga organizatat shumëkombëshe ashtu edhe nga qeveria japoneze. I armatosur me kamerën e tij të besueshme, Smith bën fotografi që përshkruajnë madhësinë zemërthyer të katastrofës së vazhdueshme. Ajo që fillimisht ishte thjesht një detyrë pune për të së shpejti do të kthehet në një përvojë që do ta ndryshojë jetën e tij përgjithmonë.

 

Me drejtimin e fotografisë nga Benoît Delhomme, setet nga Tom Foden, kostumet nga Momirka Bailovic dhe muzikën nga Ryuichi Sakamoto, Minamata nënvizon se si brenda çdo njeri mundet, duke tërhequr forcën e tij, të triumfojë mbi fatkeqësitë dhe të fitojë. Regjisori theksoi: “Unë kam qenë prej kohësh adhurues i punës së Gene Smith. Si artist, arsimtar, fotograf dhe regjisor, nuk mund të mos isha i apasionuar pas tij. Smith është bërë i famshëm ndërkombëtarisht për fotografitë e tij dhe portretet intime që ka arritur , nga ato të bëra në vijat e frontit gjatë të ashtuquajturës Fushata e Paqësorit në Luftën e Dytë Botërore (gjatë së cilës ai pësoi dëmtime të rënda) deri tek ajo e një mamie që punonte në zonën rurale të Karolinës së Jugut. Sidoqoftë, puna e tij më e madhe dhe me ndikim ishte fotografia reportazh e tij e fundit, bërë gjatë periudhës tre-vjeçare nga 1971 në 1974 në qytetin bregdetar japonez të Minamata “.

 

“Smith – vazhdoi Levitas – u afrua nga një grua e cila tha se dëshironte të fliste me të për një reklamë. Ishte Aileen Mioko (ajo me të cilën do të martohej më vonë), e cila i kërkoi që ta ndihmonte të denonconte atë që po përjetonte komuniteti i peshkimit. dhe për të bërë të njohur Lëvizjen për Minamata, një grup i krijuar për të luftuar ndotjen e ujërave të shkaktuara nga Chisso. Që nga fundi i viteve 1930, shumëkombëshet kishin derdhur merkur në ujërat e zeza dhe përfunduan duke ndotur të gjithë bregdetin. Duke ngrënë peshk toksik, banorët u bënë të sëmurë rëndë dhe askush nuk kishte bërë kurrë ndonjë gjë për t’i ndihmuar. Ishte vetëm në vitin 1968 që qeveria japoneze njohu atë që zyrtarisht do të quhej sëmundja e Minamata “.

 

Ai shtoi: “Gjatë kohës në Minamata, Eugene dhe Aileen u integruan mirë me njerëzit duke e bërë historinë siç e treguan në kohë reale. Ata jetuan në një shtëpi me qira nga familja e një prej viktimave. Ata morën pjesë në demonstrimet dhe lëviznin me autobuzët e aktivistëve. Smith, tashmë vuante nga pasojat e një goditje mortaje gjatë Luftës së Dytë Botërore, madje u rrah egërsisht nga mercenarët e Chisso gjatë një përplasjeje në uzinën Goi, duke shkaktuar dëme të përkohshme në njërin sy. Së bashku, ata shkrepën qindra prej tyre. fotografi që përshkruajnë të sëmurët e Minamata, të dobishme për fushatën pasuese të kompensimit. Sidoqoftë, një fotografi kishte një jehonë më të madhe se të gjitha të tjerat. Marrë në 1971, banjo e Tomoko tregon një nënë duke larë vajzën e saj, e prekur nga sëmundja e Minamata. Shkrepja e zezë dhe e bardhë konsiderohet ende sot jo vetëm fotografia më e mirë e Smith por edhe dëshmia më e vrazhdë e ndikimit fizike që sëmundja kishte mbi njerëzit, duke tërhequr vëmendjen ndërkombëtare “.

Minamata (2020) me Titra Shqip
Minamata (2020) me Titra Shqip
Minamata (2020) me Titra Shqip
Minamata (2020) me Titra Shqip
Minamata (2020) me Titra Shqip
Titulli origjinal Minamata
Vlerësimi IMDb 8.3 6,172 vota
Vlerësimi TMDb 7.9 17 vota

Regjizori

Aktorët

Johnny Depp isW. Eugene Smith
W. Eugene Smith
Minami isAileen
Aileen
Hiroyuki Sanada isMitsuo Yamazaki
Mitsuo Yamazaki
Bill Nighy isRobert
Robert "Bob" Hayes
Jun Kunimura isJunichi Nojima
Junichi Nojima
Ryō Kase isKiyoshi
Kiyoshi
Tadanobu Asano isTatsuo Matsumura
Tatsuo Matsumura
Akiko Iwase isMasako Matsumura
Masako Matsumura
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Zooey (2021) me Titra Shqip
Those Who Wish Me Dead (2021)
Blast Beat (2021) me Titra Shqip
The Young and Prodigious T.S. Spivet 2013
Undine 2020
Mirrors (2008) me Titra Shqip
My Salinger Year (2021) me Titra Shqip
Half Brothers (2020)
Good Will Hunting (1997) me Titra Shqip
Raya and the Last Dragon 2021
The Hater (2020)
Meetings with Remarkable Men 1979