Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 28 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.cx
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
Man of Steel (2013) me Titra Shqip

Man of Steel (2013) me Titra Shqip

You will believe that a man can fly.Jun. 12, 2013United States143 Min.PG-13
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Clark Kent / Kal-El (Henry Cavill) është një gazetar 20-vjeçar me fuqi të jashtëzakonshme. Duke arritur në Tokë nga planeti i largët Krypton, Clark nuk e di cilat janë arsyet për një forcë të tillë dhe për cilat qëllime duhet të përdoret. I rritur me vlerat morale të përcjella nga prindërit e tij adoptues, Martha (Diane Lane) dhe Jonathan (Kevin Costner), Clark shpejt e gjen veten duke zbuluar se të kesh super aftësi do të thotë të marrësh vendime shumë të vështira dhe më të mëdha se ai. Në fakt, kur bota e gjen veten nën sulm, Clark thirret të vendosë se cilën anë do të qëndrojë, nëse do të luftojë për të rivendosur rendin ose për t’i vendosur fuqitë e tij në shërbim të etjes për pushtim dhe pushtet. Për t’u bërë Supermen në të vërtetë, ai do të duhet të transformojë veten në pikën e referimit të të gjithë botës dhe, mbi të gjitha, të atyre që i do.

 

Pak fjalë rreth filmit:

Që nga paraqitja e tij e parë në botën e komikave, personazhi i Supermenit – krijuar nga Jerry Siegel dhe Joe Shuster – është bërë super heroi ekselent dhe origjina e tij është bërë menjëherë pjesë e imagjinatës kolektive në të gjithë botën. I vendosur në një anije kozmike për në Tokë kur bota e shtëpisë së Krypton ishte gati për t’u shkatërruar, Supermeni u gjet në një fushë misri në Kansas nga Jonathan dhe Martha Kent, të cilët e rritën atë si djalin e tyre në mjedisin idilik të fermës së tyre në qytetin imagjinar të Smallville, duke i dhënë emrin e Clark.

 

Në qendër të një saga filmike të viteve Tetëdhjetë që filloi me Supermenin dhe më pas rifilloi në xhirimin fatkeq të remake të vitit 2006, personazhi i Supermenit kthehet në kinema falë regjisorit Zack Snyder dhe Njeriut të tij prej Çeliku, një film që ndjek përpjekjen për Clark Kent për të kërkuar origjinën e tij dhe misionin që duhet të kryejë në Tokë. Skenari nga David S. Goyer dhe bazuar në një histori nga vetë Goyer dhe Christopher Nolan, Njeriu prej Çeliku sheh Supermenin në njërën anë të angazhuar kundër dy Kryptonianëve të frikshëm, Gjenerali Zod (luftëtar i frikshëm në kërkim të një zgjidhje për të shpëtuar Krypton) dhe togerja e tij Faora, për të mbrojtur Smallville, familjen e tij dhe të gjithë botën, dhe në anën tjetër “mbrojtja” nga ushtria amerikane që sheh tek ai një rrezik për qytetin dhe banorët e saj. Sidoqoftë, e gjithë kjo ndodh ndërsa vetë Clark Kent / Supermeni përpiqet të kuptojë transformimin e tij dhe të merret me qenien e tij jo-njerëzore, duke e vendosur veten në qendër të një lufte të brendshme për të kuptuar nëse është në lartësinë e detyrës që është thirrur të kryejë apo jo.

 

Karakterët kryesorë:

Përfaqësuar si një hero bashkëkohor, me pikat e forta dhe të dobëta, por në gjendje të përballet me sfida përtej mundësive të çdo qenie njerëzore, në Man of Steel Superman ka fytyrën e Henry Caville (i cili për rolin ka pësuar një transformim intensiv fizik duke vendosur mbi 12 kilogram muskuj) ndërsa armiqtë Zod dhe Faora luhen përkatësisht nga aktori Michael Shannon dhe Antje Traue, aktore me origjinë gjermane.

Lidhja e Supermenit me planetin Tokë nuk kalon vetëm përmes lidhjes që ai ka me prindërit birësues Jonathan dhe Martha, të luajtur nga Kevin Costner dhe Diane Lane, por edhe përmes marrëdhënies që ai krijon me gazetaren investigative Lois Lane, të luajtur nga Amy Adams. Me një personalitet të fortë që vjen nga instinkti dhe inteligjenca, Lois gjithashtu ka një dozë të cenueshmërisë që ajo përpiqet ta fshehë për të pohuar veten në mjedisin e saj profesional dhe për të pohuar veten tek shefi Perry White, i luajtur nga Laurence Fishburne.

Russell Crowe në vend të kësaj luan Jor-El, babai biologjik i Supermenit, i cili vendos së bashku me gruan e tij Lara, të luajtur nga Ayelet Zurer, për të shpëtuar djalin e tij duke e dërguar në Tokë: një gjest që rezulton të jetë një veprim i dëshpëruar, por edhe simptomatik i damarit të “çmendurisë” që dallon çdo veprim të tij.

 

NJË SMALLVILLE I RI DHE NJË KOSTUM I RI

Smallville i Man of Steel u rikrijua në Plano, një qytet në Teksas më pak se një orë me makinë nga Dallas, nga ekipi i udhëhequr nga projektuesi Alex McDowell, i cili gjithashtu ndërtoi një rrugë të tërë për të shkatërruar në një betejë epike midis Supermenit dhe Faora. Kostumi i famshëm i superheroit është rindërtuar plotësisht nga stilistët Michael Wilkinson dhe Jim Atchison dhe është dhënë përmes një ngjyre blu të thellë, të theksuar nga çizmet e kuqe në gjak dhe e famshmja “S” në gjoks.
Njeriu prej çeliku gjithashtu mbështetet në një kolonë zanore të nënshkruar nga Hans Zimmer, fitues të Oskarit për Lion King, dhe në drejtimin e fotografisë nga Amir Mokri.

Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Man of Steel (2013) me Titra Shqip
Titulli origjinal Man of Steel
Vlerësimi IMDb 7 717,709 vota
Vlerësimi TMDb 6.6 12,175 vota

Regjizori

Zack Snyder
Regjizori

Aktorët

Henry Cavill isClark Kent / Superman / Kal-El
Clark Kent / Superman / Kal-El
Amy Adams isLois Lane
Lois Lane
Michael Shannon isGeneral Zod
General Zod
Diane Lane isMartha Kent
Martha Kent
Kevin Costner isJonathan Kent
Jonathan Kent
Christopher Meloni isColonel Nathan Hardy
Colonel Nathan Hardy
Antje Traue isFaora-Ul
Faora-Ul
Harry Lennix isGeneral Calvin Swanwick
General Calvin Swanwick
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Afghan Knights (2007) me Titra Shqip
How I Became a Super Hero (2021) me Titra Shqip
The Superdeep (2020) me Titra Shqip
The Killer (1989) me Titra Shqip
I Am Legend (2007) me Titra Shqip
Lions for Lambs 2007
Triple 9 (2016) me Titra Shqip
Wild Dog 2021
Trollhunters: Rise of the Titans (2021) me Titra Shqip
Locked In (2021)
Run Hide Fight (2021)
Triple Tap (2010) me Titra Shqip