Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 27 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.so
  • Server 2voe.sx
  • Server 3fcom
  • Server 4ninjastream.to
Joker (2019)

Joker (2019)

Put on a happy face.Oct. 02, 2019United States122 Min.R
Vlerësimi juaj: 0
9 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Joker dihet se është një nga armiqtë historikë të Batman. Por historia e alter egos së tij Arthur Fleck zbulon se si një njeri i lënë pas dore nga shoqëria mund të derdhë tërë grintën e tij në diçka që do të jetë një paralajmërim i ardhshëm për të gjithë botën.

 

Disa fjalë rreth filmit: Joker (2019)

Drejtuar nga Todd Phillips dhe shkruar nga i njëjti me Scott Silver, Joker tregon historinë e origjinës së Joker, armikut të përbetuar të Batman i cili para se të ishte i tillë ishte vetëm Arthur Fleck, një njeri i injoruar nga shoqëria. Në Gotham City të vitit 1981, parajsa e krimit dhe korrupsionit, Arthur Fleck fiton jetesën e tij si një klloun, duke performuar për turistë dhe fëmijë, por ëndërron të arrijë famën si monologist dhe komedian, si miti i tij personal: drejtuesi i show-t. Murray Franklin.

Por njerëzit kurrë nuk bëjnë atë që pret Arthur të bëjnë. Me mundime të brendshme që i kërcëllijnë shpirtin, Arthur po lufton edhe me nënën e tij të sëmurë, një grua që gjithmonë mendon se sa ish-punëdhënësit e saj, familja Wayne, janë të detyruar ndaj saj. Për Arthurin, jeta është aq e keqe sa ç’ka të bëjë është të buzëqeshë. Ndërsa lejon veten të mbështjellë nga spiralja që e shndërron atë në vrasësin e vëmendshëm që duhet të bëhet, të gjitha detajet e qenies së tij në krizë shfaqen dhe as marrëdhënia romantike me fqinjën Sophie nuk mund të shmangë më të keqen.

Me drejtimin e fotografisë nga Lawrence Sher, setet nga Mark Friedberg, kostumet nga Mark Bridges dhe muzikën nga Hildur Guðnadóttir, Joker përfaqëson një pikë kthese për të ashtuquajturat komike kinematografike: ndërsa i referohej universit të Batman dhe komikave DC Comics, historia në fakt është plotësisht origjinale dhe autonome dhe ofron portretin e një njeriu që kërkon vendin e tij në një shoqëri të shkatërruar.

Me atmosferë që i bëjnë homazhe dy kryeveprave nga Martin Scorsese si The King of Comedy dhe Taxi Driver, Joker tregon një personazh i cili, i burgosur i një ekzistence ciklike, midis patia dhe mizorisë, merr një vendim të gabuar që shkakton një reagim zinxhir të ngjarjeve, në çfarë është në fakt një studim i papërpunuar i personalitetit.

Për të shpjeguar më mirë projektin janë fjalët e regjisorit me rastin e prezantimit të filmit në garë në Festivalin e Filmit në Venecia 2019: “Kompleksiteti i Joker gjithmonë më ka tërhequr dhe mendova se do të ishte interesante të eksploroja origjinën e saj që nga askush nuk e kishte bërë akoma… Një pjesë e misterit të tij qëndronte në faktin se nuk kishte një origjinë të caktuar, kështu që Silver Scott dhe unë u ulëm për të shkruar një version të asaj që mund të ketë qenë para se ta dinim të gjithë.

Ne mbajtëm disa elemente kanonikë dhe e vendosëm historinë në një qytet të shkatërruar Gotham në fund të viteve shtatëdhjetë dhe tetëdhjetë, kohë në të cilën datojnë disa studime të shkëlqyera të personaliteteve të kinemasë që unë dua. Ne e shkruam atë duke menduar për Joaquin Phoenix sepse kur ai vepron ai është i aftë të transformojë veten e tij dhe gjithmonë shkon deri në fund. Shpresojmë të kemi krijuar një karakter për tu entuziazmuar, për tu mbështetur, deri në pikën ku nuk do të jetë më e mundur “.

Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Joker (2019)
Titulli origjinal Joker
Vlerësimi IMDb 8.4 1,008,565 vota
Vlerësimi TMDb 8.2 17,808 vota

Regjizori

Todd Phillips
Regjizori

Aktorët

Joaquin Phoenix isArthur Fleck / Joker
Arthur Fleck / Joker
Robert De Niro isMurray Franklin
Murray Franklin
Zazie Beetz isSophie Dumond
Sophie Dumond
Frances Conroy isPenny Fleck
Penny Fleck
Brett Cullen isThomas Wayne
Thomas Wayne
Shea Whigham isDetective Burke
Detective Burke
Bill Camp isDetective Garrity
Detective Garrity
Josh Pais isHoyt Vaughn
Hoyt Vaughn
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

No Sudden Move (2021) me Titra Shqip
Lethal Seduction (2015) me Titra Shqip
Doomsdayer 2001
Skater Girl (2021) me Titra Shqip
Night of the Sicario 2021
Brokeback Mountain 2005
Jathi Ratnalu 2021
Romeo Must Die 2000
Ride or Die 2021 me Titra Shqip
Seven Pounds 2008 me Titra Shqip
Stuck Apart (2021)
The Kindergarten Teacher (2018) me Titra Shqip