Çfarë problemi ka?

Zgjidh Serverin 89 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1dood.so
  • Server 2voe.sx
  • Server 3mixdrop.sx
  • Server 4fcom
Chaos Walking 2021

Chaos Walking 2021

No one escapes the noise.Feb. 24, 2021United States, Canada, Hong Kong109 Min.PG-13
Vlerësimi juaj: 0
8 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Në një të ardhme jo shumë të largët, Bota e Re është një planet i karakterizuar nga mungesa e grave dhe prania fikse e Zhurmës, një forcë që i bën mendimet e të gjithë burrave të dukshme dhe të dëgjueshme. Në këtë kontekst shqetësues jeton Todd i ri, jeta e të cilit do të përmbyset nga ardhja nga hapësira e Violes misterioze.

 

Chaos Walking 2021 me Titra Shqip – Për çfarë flet?

Drejtuar nga Doug Liman dhe shkruar nga Patrick Ness dhe Christopher Ford, Chaos Walking tregon historinë e Todd Hewitt, një djalë i ri i cili në një të ardhme jo shumë të largët e gjen veten duke mbrojtur një vajzë misterioze që sapo u rrëzua në planetin e tij. Duke jetuar në një vend ku të gjitha gratë janë zhdukur dhe burrat janë nën kontrollin e një force që shfaq të gjitha mendimet e tyre, Todd zotohet të mbrojë Violen nga kërcënimet e pashmangshme. Kështu do të zbulojë forcën e tij të brendshme dhe do të zbulojë sekretet e errëta që mundojnë vendin e tij.

Nën drejtimin e fotografisë nga Ben Seresin, setet nga Dan Weil, kostumet nga Kate Hawley dhe muzikën nga Marco Beltrami dhe Brandon Roberts, Chaos Walking përzihet aksion, romancë, suspancë dhe mister, për një histori të lindur nga kapitulli i parë i një sagë e re për të rritur e shkruar nga Patrick Ness dhe që e ka elementin e saj më origjinal te Zhurma, forca që kontrollon mendimet.

Në fakt, çfarë do të ndodhte nëse çdo mendim ynë perceptohej dhe shfaqej? Nga kjo ide vjen përshkrimi i një të ardhme distopike që ka si mjedis Prentisstown, një qytet në një planet të largët të njohur si Bota e Re. Viti është 2257 dhe çdo ditë kolonët meshkuj bombardohen me mendimet e njëri-tjetrit në një kakofoni të pashlyeshme tingujsh, të quajtur zhurmë. Kjo bëri që burrat të çmendeshin ndërsa gratë, mendimet e të cilave mbetën të fshehura, të dëgjonin dhe të shikonin se çfarë po kalonte nëpër mendjet e tyre.

Pas vrasjes së të gjitha grave, ndoshta nga duart e specieve autoktone të planetit, burrat vazhdojnë të persekutohen (madje edhe të torturohen) nga breshëria e pafund e mendimeve të tyre që vijnë në jetë. Shkrimtari komentoi: “Zhurma sjell në rrugë gjithçka që dikush mendon, fantazon, dëshiron dhe beson. Eshtë një vizion krejtësisht i ri i mendjes njerëzore. Pabarazia midis gjinive, e shkaktuar nga Zhurma, përbën një pjesë të madhe në historinë e Botës së Re. Gjithmonë e pranishme, Zhurma është gjithashtu një pjesë thelbësore e filmit dhe është ajo që tërhoqi regjisorin Doug Liman, i cili kënaqej të luante me frikën unike dhe të veçantë që është në gjendje të gjenerojë një forcë që ju pengon të keni sekrete ose duke thënë gënjeshtra.

Edhe pse trillimet shkencore në dukje, Zhurma nuk është asgjë më shumë sesa një simbol ekstrem i qëndrimit modern ndaj mediave sociale, ku të gjithë ndiejmë nevojën për t’i bërë të tjerët të ndiejnë mendimet apo gjendjet tona shpirtërore, duke krijuar një rrjedhë të vazhdueshme dhe, ndonjëherë, të bezdisshme të informacionit ”.

Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Chaos Walking 2021
Titulli origjinal Chaos Walking
Vlerësimi IMDb 5.7 16,015 vota
Vlerësimi TMDb 7.3 480 vota

Regjizori

Doug Liman
Regjizori

Aktorët

Tom Holland isTodd Hewitt
Todd Hewitt
Daisy Ridley isViola Eade
Viola Eade
Mads Mikkelsen isMayor David Prentiss
Mayor David Prentiss
Kurt Sutter isCillian Boyd
Cillian Boyd
Bethany Anne Lind isKaryssa Hewitt
Karyssa Hewitt
Nick Jonas isDavy Prentiss Jr.
Davy Prentiss Jr.
Shpërndarë1

Tituj të Ngjashëm

Species II 1998
13 Tzameti 2005
Sword of Destiny (2021) me Titra Shqip
The Power 2021
Finding ‘Ohana (2021)
Sarileru Neekevvaru 2020
The Runners (2020)
Army of One 2020 me Titra Shqip
Species III 2004
Demon Slayer -Kimetsu no Yaiba- The Movie: Mugen Train 2020
Spider-Man 2 (2004) me Titra Shqip
Red 2021