Çfarë problemi ka?

KUJDES!! - Provoni të gjithë serverat para se të bëni një raportim! Nese asnjë nga serverat nuk punon atëherë raportoni videon.

Zgjidh Serverin 92 Shikime Raporto Problem

  • Shiko Trailerinyoutube.com
  • Server 1voe.sx
  • Server 2fcom
  • Server 3embedsb.com
  • Server 4dood.ws
Benedetta (2021) me Titra Shqip

Benedetta (2021) me Titra Shqip

Jul. 09, 2021France131 Min.Not Rated
Vlerësimi juaj: 0
10 1 votë

Përshkrimi i Filmit

Në fund të shekullit të shtatëmbëdhjetë, me murtajën që shkatërroi tokën, Benedetta Carlini hyri në manastirin e Pescias, në Toskanë, si fillestare. E aftë që në moshë të re për të bërë mrekulli, Benedetta do të ketë një ndikim të fortë dhe të rëndësishëm në jetën e komunitetit.

 

 

Kuriozitet

“Mësova për historinë e Benedetta-s nga skenaristi im holandez, Gerard Soeteman, i cili më dha librin e Judith C. Brown, Atti impure. Jeta e një murgeshë lezbike në Italinë e Rilindjes, shkruar rreth tridhjetë vjet më parë. Kishim filluar të punonim së bashku për një përshtatje të vëllimit, por nuk ramë dakord për seksualitetin, për përfundimin e kështu me radhë. Në pesëdhjetë vjet punë së bashku, ne kishim përjetuar tashmë mosmarrëveshje, por, ndryshe nga herët e tjera, nuk mund të gjenim asnjë pikë takimi. Kur Gerard hoqi dorë, iu afrova skenaristit tim amerikan, David Birke, i cili kishte shkruar Elle. David erdhi në shtëpinë time në Hagë për të folur për librin e Brown dhe për të vendosur se cilat skena do të bëheshin. Ishte atëherë që vendosëm të shtonim një skenë trazirash, e cila nuk ishte në libër, në fund të filmit. Më pas David shkroi skenarin, duke gjetur një ekuilibër të shkëlqyer mes fesë, seksualitetit dhe intrigëave politike të Kishës, gjë që nuk është e lehtë.

 

Historia e Benedettës ka një natyrë unike. Judith C. Brown e gjeti atë teksa po kërkonte një projekt tjetër në arkivat e Firences. Duke hapur një kuti, gjeti procesverbalin e gjyqit të Benedettës, i cili u zhvillua në ditët e para të shekullit të 17-të. Duke qenë një dokument i rrallë, ajo ishte e mahnitur dhe e intriguar: nuk ka gjyqe të tjera të njohura kundër lezbikeve në historinë e krishterimit. U habita se sa i saktë është procesi dhe libri në përshkrimin e seksualitetit. Në dokumentin origjinal, kancelarja ishte aq e tronditur nga detajet seksuale të përshkruara nga Bartolomea, murgesha që flinte me Benedetta-n, saqë mezi mundi t’i transkriptonte: ka hapësira bosh, fjalë të fshira dhe të tjera të rishkruara… Bartolomea ishte shumë eksplicite në tregimin se si lëpinin njëra-tjetrën. Dhe është vërtet shumë interesante.

 

Një aspekt tjetër që më shtyu të bëja filmin është se Benedetta ishte një grua e shekullit të shtatëmbëdhjetë që kishte fituar fuqi të vërtetë, si brenda mureve të manastirit të murgeshave Theatine ashtu edhe në qytetin e Pescias. Ajo ishte e famshme si shenjtore dhe abate e manastirit. Ajo e arriti atë fuqi përmes talenteve, vizioneve, manipulimeve, gënjeshtrave dhe krijimtarisë së saj. Çfarëdo mjetesh të përdorura, ajo ishte në gjendje të merrte dhe menaxhonte pushtetin në një shoqëri dhe moshë të dominuar tërësisht nga meshkujt. Në atë kohë, gratë nuk llogariteshin në asgjë, ato shërbenin vetëm për kënaqësinë seksuale dhe riprodhimin e mashkullit. Ato sigurisht nuk zinin poste pushteti.

 

Falë Benedetës tregoj konfliktin mes besimit, në sferën private, dhe klerit, si pjesë e një sistemi pushteti. Fillimisht nuk ishte qëllimi im për ta bërë këtë, por tema është një pjesë e brendshme e historisë së Benedetta-s. Nëse fokusohesh në rastin e saj, është e qartë se ajo ishte një besimtare e vendosur. Vizionet e saj për Jezusin mund të kenë qenë “autentike” ndërkohë që ishin ende një mjet për të marrë atë që donte. Benedeta besonte me të vërtetë se ajo ishte nusja e Jezusit dhe çdo herë “e sheh” atë si një bari që drejton kopenë e tij sipas imazheve ungjillore të Shën Gjonit. Që nga momenti kur Bartolomea hyn në manastir, rreth gjashtëdhjetë minuta film i kushtohen kristalizimit gradual të historisë së tyre të dashurisë lezbike.

 

Pasi Bartolomea ngul një gisht në të pasmet e të dashurës të saj për herë të parë, Benedetta ka një vizion, atë të gjarpërinjve. Gjarpri përfaqëson Bartolomea, një mëkat i rrezikshëm dhe domethënës, diçka që ajo nuk duhet ta kishte bërë. Seksi midis grave ishte rreptësisht i ndaluar.

 

Benedeta “sheh” Jezusin, i cili i thotë se ajo duhet t’i rezistojë Bartolomeas dhe të qëndrojë me të. Në atë pikë, Benedeta i kthehet edhe një herë ortodoksisë fetare të kohës. Ajo i bindet Jezusit dhe u përmbahet rregullave. Ajo gjithashtu ndëshkon Bartolomean duke e detyruar atë të zhysë duart në ujë të valë në një shfaqje dashurie të fortë. Megjithatë, tërheqja erotike është shumë e fortë. Dhe Benedeta ka një vizion tjetër: Jezusi i thotë asaj se një nga shfaqjet e mëparshme ishte një Jezus i rremë, një mashtrues. Prandaj, vizionet e marrin atë në drejtime të kundërta, në varësi të rrethanave. Disa kohë më vonë, një vizion tjetër i Jezusit e urdhëron atë të zhvishet lakuriq, duke i thënë se nuk ka turp ta bëjë këtë.

 

Vizionet i japin Benedettës atë që i nevojitet. Ajo ka Jezusin e saj personal vazhdimisht në krah. Sigurisht, ai është një fryt i imagjinatës së saj nga Jezusi. Në fund të fundit, është psikika e saj që gjeneron vizionet, por ajo sinqerisht beson në to. Sipas mendimit tim, Benedeta ëndërron një Jezus që do ta lejojë atë të ketë marrëdhënie seksuale me Bartolomean.

Benedetta (2021) me Titra Shqip
Benedetta (2021) me Titra Shqip
Titulli origjinal Benedetta
Vlerësimi IMDb 6.6 3,453 vota
Vlerësimi TMDb 6.7 153 vota
Shpërndarë0

Tituj të Ngjashëm

Ask Bu Mu? (2018) me Titra Shqip
Hard Candy 2005
Knocked Up (2007) me Titra Shqip
Kicks (2016) me Titra Shqip
Ride or Die (2021) me Titra Shqip
Lust Stories (2018) me Titra Shqip
Step Up Revolution (2012) me Titra Shqip
Waar (2013)
Crouching Tiger, Hidden Dragon: Sword of Destiny (2016) me Titra Shqip
Devil in a Blue Dress (1995)
Flashback (2021) me Titra Shqip
Dr. Bird’s Advice for Sad Poets 2021